Podróż do środka ludzkiego ciała - od mózgu po układ kostny


Podróż do środka ludzkiego ciała - od mózgu po układ kostny: artykuł nr 5145

2007-10-29 20:29:12 Medycyna

Od strun głosowych wokalisty Aerosmith, Stevena Tylera, po wytrzymałość sportowców – nasz serial pokaże niezwykłe ludzkie wyczyny, najnowsze osiągnięcia medyczne i to, co wydaje nam się zwyczajne, a tak naprawdę jest wydarzającym się codziennie cudem…

Zdumiewający ludzki organizm zabiera widzów w dwugodzinną wyprawę przez całe ciało człowieka – od stóp do głowy. Dzięki fenomenalnym grafikom komputerowym i niezwykłej technologii filmowej będziemy w stanie pokazać, jak to się dzieje, że ludzie widzą, czują zapachy, słyszą, myślą, ruszają się i zdrowieją po chorobie.

W naszym filmie postaramy się pokazać, dzięki czemu 100 trylionów komórek, tworzących ludzkie ciało, współdziała ze sobą. Żeby powiedzieć "cześć", trzeba aż stu mięśni – a jak ciało radzi sobie z jeszcze bardziej skomplikowanymi zadaniami, jak choćby poruszanie się? Niesamowicie szczegółowe obrazy, stworzone dzięki komputerom, pozwolą nam zrozumieć niuanse działania poszczególnych układów ciała – od trzech malutkich "rurek" w uchu, dzięki którym utrzymujemy równowagę, po dwa miliony otworów w naszej skórze, tworzących nasz własny, doskonały system ogrzewania i chłodzenia.

Żeby zademonstrować potęgę ludzkiego głosu, twórcy filmu udali się za kulisy koncertu Aerosmith – zbadać napięcia, jakim poddawane są struny głosowe wokalisty zespołu, Stevena Tylera. Po raz pierwszy w historii badaczom udało się dokonać pomiarów w czasie prawdziwego koncertu, oglądanego przez dziesiątki tysięcy ludzi. Okazuje się, że struny głosowe piosenkarza zamykają się w trakcie jednego koncertu pół miliona razy! Widzowie będą też mieli okazję zobaczyć, jak dzięki technologii laserowej udaje się wyeliminować słabe naczynka krwionośne na powierzchni strun głosowych wokalisty – wszystko po to, by pomóc mu wrócić do pełni możliwości wokalnych.

Technologia laserowa – oraz inne, równie nowatorskie metody chirurgiczne – to tylko kilka możliwości leczenia, jakie będą dostępne dla przyszłych pokoleń. Zobaczymy, jak lekarze pobierają nerwy z nogi pacjenta, by przywrócić mobilność jego ramieniu. W innej, równie eksperymentalnej operacji, lekarze usuwają guz mózgu, utrzymując pacjenta w stanie pełnej świadomości – wszystko po to, by na bieżąco sprawdzać, czy operacja nie powoduje np. utraty mowy.

Mamy 97 tysięcy kilometrów tętnic, żył i naczyń włosowatych – dość, by dwa razy owinąć świat… W naszych oczach jest 120 milionów komórek światłoczułych. Na języku każdy z nas ma 10 tysięcy kubków smakowych, a w nosie – 10 milionów "czujników" zapachu. Nasz dokument opowie o tym wszystkim.

ZDUMIEWAJĄCY LUDZKI ORGANIZM
PREMIERA: 4 listopada g. 19:00
KANAŁ NATIONAL GEOGRAPHIC
 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny