Małż najdłużej żyjącym ze znanych zwierząt


Małż najdłużej żyjącym ze znanych zwierząt: artykuł nr 5150

2007-10-31 02:31:05 Zoologia

Mięczak z gatunku wenus (Mercenaria mercenaria) ma od 405 do 410 lat - twierdzą naukowcy z walijskiego Bangor University na podstawie przyrostów rocznych na jego muszli. Małża wydobyto z dna morza u wybrzeży Islandii,

Dotąd za najdłużej żyjące zwierzę uważano zapisanego w Księdze Rekordów Guinnessa małża, który przeżył 220 lat. Został znaleziony w roku 1982. Nieoficjalnie wiadomo też o 374-letnim okazie, przechowywanym w islandzkim muzeum.

Obecnie znalezionego mięczaka przezwano Ming - od chińskiej dynastii, która rządziła gdy przyszedł na świat. Za jego młodości w Anglii panowała Elżbieta I, a Szekspir pisał swoje sztuki. W Polsce rządził Zygmunt III Waza, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy.

Jak wyjaśnił BBC prof. Chris Richardson, sama muszla małża dostarcza wiedzy o przeszłości - na jej roczne przyrosty wpływały klimat, temperatura wody morskiej i dostępność pokarmu.

Badania nad sędziwym małżem mogą dostarczyć cennych informacji na temat odnawiania się komórek. Bangor University otrzyma dofinansowanie od organizacji "Help The Aged", pomagającej osobom starszym.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii