12. Piknik Naukowy w Warszawie


12. Piknik Naukowy w Warszawie: artykuł nr 5793

2008-06-11 13:31:51 Ciekawostki

W sobotę, 14 czerwca na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie już po raz 12. odbędzie się największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę - Piknik Naukowy. W tym roku poza Polskim Radiem organizatorem pikniku jest również Centrum Nauki Kopernik. Wśród imprez znajdzie się wiele pokazów astronomicznych, fizycznych i matematycznych. "Kosmiczne" pokazy przygotowane przez instytucje biorące udział w Pikniku Naukowym będą związane zarówno z astronomia, jak i z astronautyką.

Moduł Columbus i jego powstałe w Polsce anteny zaprezentuje Instytut Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej (namiot nr 118). Studenci i pracownicy wrocławskiej uczelni przedstawią również minisatelitę SSETI-Express oraz koncepcję księżycowej misji badawczej ESMO.

Swoimi osiągnięciami pochwalą się także członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, którzy w namiocie nr 117 wystawią studenckiego satelitę PW-sat i prototyp łazika marsjańskiego oraz przedstawią kampania lotów parabolicznych, podczas których uzyskiwany jest stan mikrograwitacji.

W tym samym namiocie, w którym odbywać się będą prezentacje przygotowane przez SKA PW, swoje pokazy zorganizuje również Polskie Towarzystwo Astronautyczne. Będzie tam można m.in. uzyskać połączenie radiowe z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Na pytania "Czy na Marsie jest woda?" i "Czy można przewidzieć zderzenie z planetoidą?" spróbują odpowiedzieć naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, którzy w namiocie nr 41 podejmą się także zbudowania komety (pokaz jednorazowy między godziną 12 i 13, adresowany do dzieci w wieku 6+).

O tym, że "co umieli starożytni - możesz i ty..." postaraj się przekonać wszystkich uczestników pikniku miłośnicy astronomii z warszawskiego oddziału PTMA - każdy, kto odwiedzi namiot Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii będzie mógł samodzielnie zmierzyć obwód Ziemi i obliczyć datę najbliższego zaćmienia Słońca.

Już nie o starożytnej astronomii, ale o tej trochę późniejszej opowiedzą pracownicy Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy podczas pikniku udostępnią wszystkim zainteresowanym takie przyrządy jak astrolabium, torquetum, laska Jakuba czy kwadrant oraz szczegółowo wyjaśnią jak z nich korzystać.

Z kolei w namiocie nr 38 astronomowie z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego będą uczyć jak poszukiwać i rozpoznawać meteoryty oraz zaprezentują stojące fale akustyczne.

Dzienne pokazy nieba, czyli obserwacje tarczy Słońca przy użyciu specjalnie zabezpieczonego teleskopu przygotował Zakład Optyki Instrumentalnej "Uniwersał" (namiot nr 166) oraz Wydział Matematyczno - Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego (namiot nr 81). Naukowcy ze Szczecina zaprezentują także model sondy kosmicznej SOHO.

Wśród "kosmicznych" pokazów Pikniku Naukowego nie zabranie również zabawy dla najmłodszych miłośników astronomii - w namiocie nr 9 Przedszkola Dwujęzycznego "Tęczowy Ogród" wszystkie dzieci, które odwiedzą warszawski Rynek Nowego Miasta będą mogły zbudować gwiazdozbiory z wcześniej przygotowanych elementów, na podstawie wzorów.

Tegoroczny piknik rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do godz. 20:00. Szczegółowy opis imprezy wraz z programem, mapą dojazdu oraz planem rozmieszczenia namiotów znajduje się na stronie internetowej http://www.polskieradio.pl/piknik.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. Odbywa się od 1997 roku corocznie na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie, za każdym razem przyciągając tłumy zwiedzających.

W 2005 roku impreza została wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10. wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Piknik był również inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do powstania w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy ok. 200 instytucji z Polski oraz z zagranicy. Są to instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z nauką oraz koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy swojej codziennej pracy.

Wszyscy uczestnicy spotkania starają się pokazać naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty i pokazy, a często także interaktywne eksponaty. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe - nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne i humanistyczne.

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom: prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek