Ekologia w przemyśle lotniczym: FLY YOUR IDEAS - konkurs firmy Airbus dla studentów


Ekologia w przemyśle lotniczym: FLY YOUR IDEAS - konkurs firmy Airbus dla studentów: artykuł nr 6055

2008-12-28 23:01:23 Ekologia

Trwa pierwszy międzynarodowy konkurs Fly your Ideas (Pomysły z polotem), ogłoszony przez firmę Airbus dnia 14 października br. Inicjatywa spotkała się z szerokim odzewem w środowiskach studenckich na całym świecie. Do konkursu przystąpiło w sumie 2350 studentów, którzy zgłosili innowacyjne pomysły na rozwój tej branży przy redukcji negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

W pierwszym etapie konkursu udział wzięło 225 zespołów ze 130 szkół wyższych na całym świecie. Uczestnicy reprezentują 82 kraje, zarówno wysoko rozwinięte jak i rozwijające się. Pod względem liczby zespołów, które zgłosiły się do konkursu w pierwszej dziesiątce krajów reprezentowanych w konkursie znalazły się: Chiny, Singapur, Wielka Brytania, Indie, Francja, Włochy, Niemcy, Stany Zjednoczone, Kanada i Hong Kong. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 86 projektów wybranych przez ekspertów Aibusa z różnych dziedzin takich jak badania i technologia, środowisko, projektowanie czy marketing. Zgłoszone projekty są zróżnicowane tematycznie i obejmują takie zagadnienia jak wykorzystanie nowych materiałów, produktów czy/lub procesów technologicznych, a także osiągi samolotów, projektowanie samolotów oraz wyniki produkcyjne, organizacyjne czy operacyjne.

Airbus otrzymał 75 zgłoszeń z Europy, spośród których 36 zostało wybranych do drugiego etapu. Drugi etap rozpoczynający się z początkiem stycznia 2009 r. polega na rozwinięciu wstępnych pomysłów  wraz z pracownikami Airbusa. W 3. etapie udział weźmie już tylko 5 zespółów które powalczą o główną nagrodę - 30 tys. euro. Drugie i trzecie miejsce zostaną nagrodzone odpowiednio kwotami 15 tys. euro i 5 tys. euro. Na zwycięstwo ma szansę zespół, który przedstawi projekt reprezentujący największy potencjał w zakresie redukcji zanieczyszczeń. zarówno w ramach samego koncernu Airbus jak i całym przemyśle lotniczym.

“Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z odzewu z jakim spotkała się nasza inicjatywa w środowiskach studenckich. To tylko dowód na to, iż wszędzie na świecie, innowacyjność, która jest kluczowa dla naszej branży, mobilizuje najlepszych do kreatywnego myślenia” – powiedział Patrick Gavin, wiceprezes Airbusa ds konstrukcji i projektowania, patron konkursu “Pomysły z polotem” Ponadto zainteresowanie konkursem świadczy o rosnącej  świadomści ekologicznej w młodym pokoleniu. Konkurs jest unikatową okazją do kształtowania ekologicznej branży lotniczej. Jakość projektów jest bardzo wysoka i z wielką przyjemnością będziemy rozwijać wspólnie z uczestnikami zgłoszone pomysły” – dodał Patrick Gavin.

Konkurs adresowany jest do studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Biorą w nim udział studenci reprezentujący rozmaite kierunki studiów, począwszy od  studiów technicznych poprzez marketing, a kończąc na filozofii.

Finał odbędzie się podczas targów lotniczych Le Bourget 18 czerwca 2009 w Paryżu.

Dalsze informacje na temat konkursu można znaleźć na stronach: www.airbus-fyi.com.

 Airbus jest światowym liderem w dziedzinie produkcji samolotów i posiada najnowocześniejszą i najbardziej wszechstronną rodzinę maszyn na rynku, które mogą przewieźć od 100 do ponad 500 pasażerów. Na całym świecie sprzedano ponad 9100 maszyn Airbusa 390 klientom i operatorom, z których 5300 już dostarczono nabywcom od momentu wejścia firmy na rynek na początku lat siedemdziesiątych. Airbus, która w 2007 r. odnotowała ponad 25 mld euro przychodów, jest spółką globalną, zatrudniającą ok. 56 000 osób 80 różnych narodowości w centrach projektowych i produkcyjnych we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz filiach w USA, Chinach, Japonii i na Bliskim Wschodzie.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii