Marzec i kwiecień to czas ratowania kasztanowców


Marzec i kwiecień to czas ratowania kasztanowców: artykuł nr 405

2005-03-09 18:46:46 Leśnictwo

Marzec i kwiecień to czas ratowania kasztanowców przed groźnym szkodnikiem - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Już po raz trzeci kampanię ochrony kasztanowców rozpoczyna w Polsce Liga Ochrony Przyrody.

Larwy szkodnika wylęgają się, w zależności od pogody, w ostatnim tygodniu kwietnia lub w pierwszym tygodniu maja. Dlatego aby ochrona drzewa była skuteczna, zabiegi trzeba przeprowadzić wcześniej.

Według przedstawicieli LOP, najskuteczniejszą metodą ochrony kasztanowców jest mikroiniekcja, zwana popularnie szczepieniem. Metoda ta polega na wywierceniu w drzewie kilku otworów i wprowadzeniu do nich środka zwalczającego szrotówka. Ich liczba zależy od obwodu pnia, ponieważ muszą one znajdować się w odległości 30 cm od siebie.

"Preparat przedostaje się naczyniami transportującymi wodę do liści. Jeżeli larwa zje fragment miąższu liścia zawierającego preparat, przestaje żerować i ginie z głodu, a nie w wyniku działania środka" - wyjaśnił na środowej konferencji prasowej w Warszawie prof. Gabriel Łabanowski z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, który prowadzi badania nad metodami ochrony kasztanowców.

Pełny tekst artykułu na stronach Onet.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa