Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych - Świetlik 2010


Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych - Świetlik 2010: artykuł nr 6568

2010-01-06 02:25:50

Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego już po raz trzeci organizuje Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych Świetlik.

Zapisy trwają do 30 stycznia 2010

Konkurs odbędzie się 23 marca 2010 roku o godz 9:00

świetlik 2010

Konkurs skierowany jest do uczniów klas 2-6 szkół podstawowych i będzie tak jak w poprzednich edycjach przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy z nich to  przeprowadzenie prostych doświadczeń naukowych na podstawie opisów przygotowanych przez organizatorów, a drugi rozwiązanie testów w oparciu o przeprowadzone doświadczenia. Zarówno I jak i II edycja Konkursu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. W II Edycji w Konkursie wzięło udział aż 8300 uczniów.

Celem konkursu jest  zainteresowanie dzieci otaczającymi je zjawiskami przyrodniczymi i rozwinięcie umiejętności właściwego ich interpretowania. Zadaniem jakie postawili sobie organizatorzy jest także wzbudzenie w dzieciach pasji, dzięki której zrozumieją, że nauka może stanowić ciekawą alternatywę dla gier komputerowych, czy  spędzania czasu przed telewizorem.  Z pewnością aktywne uczestniczenie w lekcjach, zrobienie kroku bliżej świata, bliżej natury, zrozumienie i poznanie mechanizmów, które rządzą przyrodą ? to dobry początek dla każdego ciekawego świata młodego człowieka.

Liczymy też, iż nauczyciele biorący udział w ?Świetliku? wraz ze swoimi klasami: wzbogacą formy przekazywania informacji dzieciom, spróbują stworzyć nowy kanon nauczania ? barwnego i obrazowego, wreszcie że podejmą próby wykorzenienia panującego stereotypu nauczania, opartego na czytaniu i rozwiązywaniu zadań.

Poszukując dla naszych najmłodszych obserwatorów przyrody  jak najbardziej atrakcyjnej i nowoczesnej formy dla Konkursu nadaliśmy mu charakter internetowy Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych ?Świetlik? posiada swoją stronę internetową www.świetlik.edu.pl  na której zarówno Nauczyciele jak i uczniowie mogą znaleźć wszelkie potrzebne informacje dotyczące całej inicjatywy, materiały pomocnicze w przygotowaniach do Konkursu. Dokładamy wszelkich starań, by zachęcić naszych młodych uczestników do rozwijania ich niezwykłych inwencji twórczych w Krainie Nauk Przyrodniczych gdzie umiejętność eksperymentowania jest niezbędna.
Organizatorzy za udział w Konkursie przewidzieli nagrody zarówno dla uczniów, jak i dla szkół. Uczestnicy, którzy znajdą się w gronie najlepszych otrzymają cenne nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Najliczniej uczestniczące szkoły mają szanse ma wygranie Warsztatów Przyrodniczych przeprowadzonych na terenie ich siedziby  przez pracowników Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mecenat nad III Edycją Konkursu objęło MULTICO Oficyna Wydawnicza Sp. z.o.o Wydawca serii edukacyjnej Młody Obserwator Przyrody.

Naszemu  przedsięwzięciu patronują i wspierają nas w jego realizacji media o zasięgu ogólnopolskim i regionalnym, takie jak: TVP Kraków, Radio Kraków, Dziennik Metro, Wrota Małopolski, MM Moje Miasto Kraków, Ogólnopolski Dziennik Biolog (platforma edukacyjna BIOAREA), Miasto.dzieci.pl, Czas.dzieci.pl, Dziecko w Rzeszowie, Miesięcznik Kumpel ,Gazeta szkolna, Gazeta informator (Racibórz), Raciborz.com.pl, edu.info.pl, edukacjawpolsce.com.pl, Wiedza i Edukacja , Centrum Edukacji i Rozwoju EFEKTY-Edukacja.net, Interklasa, Wiadomości 24.pl , a także Edukacyjny Kraków,zielonalekcja.pl, Głos Nauczycielski.

Dotychczasowi Fundatorzy Nagród: ArcaVir, NinoIdeas, Eduka, eko-koncept, Jura Park, Wydawnictwo Jedność, Ogród doświadczeń, Wydawnictwo Znak, Multico Oficyna Wydawnicza Sp. z.o.o, MENTOR Agencja reklamowa i dydaktyczna.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej www.swietlik.edu.pl
Wszelkie pytania można również kierować na adres mailowy : biuro@swietlik.edu.pl do Koordynatora Konkursu Pani Moniki Knapik


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z