Owadzia bakteria polubiła ludzi


Owadzia bakteria polubiła ludzi: artykuł nr 89

2004-11-01 22:37:32 Nauka w Polsce i na świecie

Świecące bakterie, które wcześniej atakowały owady, zaczęły powodować owrzodzenia u ludzi - informuje strona internetowa "Nature Reviews Microbiology".

Photorhabdus asymbiotica to bakteria, która zwykle atakuje owady. Chore osobniki... świecą w ciemności. Ostatnio bakteria zaczęła wywoływać owrzodzenia u ludzi. W USA i Australii odnotowano już około tuzina zachorowań, o wiele więcej mogło być niewłaściwie zaklasyfikowanych. Na razie nie zaobserwowano świecenia zmian na skórze, być może dlatego, że szybko ustępowały pod wpływem leczenia. Choroba jest raczej niegroźna, ale jej pojawienie się budzi niepokój.
 
Owady występują w ogromnej liczbie gatunków i osobników. Niektóre mogą nas gryźć, inne są laboratoriami, w których dokonują się mutacje. Zmianom obyczajów mikroorganizmów sprzyjają zmiany klimatyczne. Naukowcy ostrzegają, że także inne owadzie bakterie mogą zagustować w ludziach. Epidemię dżumy która zabiła miliony ludzi w wiekach XIV i XVII wywołały przenoszone przez pchły pałeczki Yersinia pestis. Być może zbyt mało uwagi poświęcamy zagrożeniom związanym z owadami, koncentrując się na chorobach zwierząt hodowlanych.
 
 
PAP/Onet

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie