Poznaj naturę żubra
Powszechnie w Polsce uważa się, że żubry żyją w Puszczy Białowieskiej. I słusznie, bo w lasach białowieskich żyje największa populacja tych zwierząt w Polsce – około 480 osobników. Kto był ciekawy, jaki mają apetyt, co lubią, jak się zachowują i reagują na inne zwierzęta – mógł to zrobić online. Transmisja nadawana jest z jednego z miejsc zimowego dokarmiania żubrów: z Nadleśnictwa Browsk z polany na północnym skraju Puszczy Białowieskiej. Okazuje się, że nie tylko żubry chętnie odwiedzały tę polanę i spędzają na niej dużo czasu. Oprócz króla podlaskich puszcz można było także zobaczyć dziki, sarny, jelenie, zające, a także ptaki: sójki, dzwońce, trznadle.
W okresie letnim trudno dostrzec żubra, nawet w Puszczy Białowieskiej, gdzie jest ku temu najczęstsza okazja. Populacja żubrów jest tutaj największa na świecie. W ramach kampanii „Poznaj swoją Naturę” zachęcamy, aby podpatrywać te wyjątkowe ssaki, nie tylko na żywo. W sezonie zimowym dzięki kamerze internetowej Lasów Państwowych żubry podglądała rekordowa liczba ponad 3 milionów osób.
Tutejsze żubry dokarmianie są od czasów carskich. Obecnie ich największymi smakołykami są siano, sianokiszonka i buraki pastewne. Co roku pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego zakupują od okolicznych rolników po 200 ton tego pożywienia. Dodatkowo zakontraktowanych jest ponad 100 ha łąk od rolników, którzy pozostawiają tam w specjalnych brogach skoszoną trawę. Dzięki temu wychodzące z Puszczy zimą żubry mają co jeść. W okresie zimy grupują się wokół miejsc dokarmiania, tworząc duże stada zimowe, liczące kilkadziesiąt osobników.
Celem dokarmiania jest zapobieganie szkodom w uprawach rolnych, które powodują te chronione prawem zwierzęta, ale też dążenie do poprawy kondycji tych osobników. W roku 2013 za szkody spowodowane przez żubry w Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej RDOŚ w Białymstoku wypłacił rolnikom łącznie ponad 300 tysięcy złotych.
Zimowe dokarmianie zmniejsza też szkody w lesie. Mając stały dostęp do dobrego siana żubry nie muszą zdzierać kory czy ogryzać pędów drzew.
Zwierzęta te są bardzo płochliwe, co przy ich masie ciała wynoszącej pół tony wydaje się dość dziwne. Ponoć łatwiej podejść w lesie stado jeleni niż stado żubrów. Warto wiedzieć, że do przetrwania żubr potrzebuje ok. 30 kg zielonej masy dziennie.
„Wraz ze zmianą pory roku szansa na podglądanie tych majestatycznych ssaków minęła, ale w ramach kampanii ‘Poznaj swoją Naturę’ zachęcamy do podglądania przyrody białowieskiej, również za pomocą kamery internetowej. Żubry schowały się do lasu, ale można podpatrywać inne zwierzęta, np. rysie. Najłatwiej zaobserwować je po zmierzchu, co umożliwiają zainstalowane specjalne reflektory podczerwieni. Zwierzęta nie widzą tego światła, więc nie wpływa ono na ich zachowanie i nie zakłóca ich rytmu życia” – zaprasza Małgorzata Wnuk z RDOŚ w Białymstoku.
Zwierzęta Puszczy Białowieskiej można oglądać na stronie internetowej http://www.lasy.gov.pl/informacje/kampanie_i_akcje/zubryonline. Zachęcamy także do odwiedzin profilu na Facebooku:
O kampanii „Poznaj swoją Naturę”
Kampania „Poznaj swoją Naturę” to kolejna inicjatywa Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, której celem jest popularyzacja wiedzy i dzielenie się doświadczeniami dotyczącymi współistnienia człowieka z przyrodą w obszarach Natura 2000.
Projekt ma również pokazać korzyści płynące z włączenia terenów do Europejskiej Sieci Ekologicznej. Dlatego organizatorzy zaplanowali działania informacyjne skierowane także bezpośrednio do mieszkańców chronionych obszarów. W okresie od maja do września, w wybranych miejscowościach, należących do obszarów Natura 2000, odbędzie się 15 spotkań informacyjnych oraz 5 imprez lokalnych. Ich celem będzie promowanie sieci Natura 2000 jako dodatkowych możliwości dla gminy i jej mieszkańców. Ambasadorem kampanii został Andrzej Piaseczny.
Harmonogram wydarzeń w województwie podlaskim:
Obszar 1 – Puszcza Białowieska |
||
spotkania lokalne | Noc Muzeów – Białowieża | 17 maja |
Noc Kupały – Dubicze Cerkiewne | 19 lipca | |
Piknik Rodzinny – amfiteatr Hajnówka | 15 czerwca | |
impreza lokalna z udziałem Ambasadora | Dni Narwi – Narew (gm. Narew) | 26 lipca |
Szczegóły dotyczące kampanii „Poznaj swoją Naturę” dostępne są na stronie: www.poznajnature.pl oraz portalu Facebook: .