Naukowcy w obronie czeskich lasów


Naukowcy w obronie czeskich lasów: artykuł nr 2523

2006-05-18 14:25:28 Leśnictwo

Raport: Stanowisko Naukowców i Specjalistów w Obronie Czeskich Lasów ma przerwać ciszę, jaka panuje w Czeskiej Republice, w temacie zarządzania lasami. Zdaniem autorów raportu, czeskie lasy, które przeżyły bicz kwaśnych deszczów teraz stają w obliczu zagrożenia ze strony nadmiernego wykorzystania gospodarczego. Kolejnym grzechem jest fakt, że przedsiębiorstwa leśne zainteresowane są wyłącznie hodowlą szybkorosnących drzew iglastych, zaniedbując drzewa liściaste co odbija się na bioróżnorodności czeskich lasów.

"Czescy leśnicy przykleili się do linii obranej w czasach komunizmu, której wyznacznikiem jest wydawania maksymalnej liczby metrów kubicznych drewna" powiedział Josef Fanta, zasłużony emerytowany profesor Uniwersytetu Amsterdamskiego, podczas konferencji prasowej. Fanta jest jednym z sześciu autorów raportu pod którym podpisało się 230 naukowców i specjalistów z dziedziny leśnictwa.

Czeskie lasy pokrywają około 2,7 mln ha, z których w 2004r. pozyskano 15,6 mln m3 drewna. Dla porównania z polskich lasów, które zajmują ponad 9 mln ha w 2004r. pozyskano 32,7 mln m3 drewna.

Źródło: drewno.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa