Zamawiane i popularne studia na UMK


Zamawiane i popularne studia na UMK: artykuł nr 6313

2009-07-07 14:23:01 Szkoła

Do 6 lipca maturzyści mogli zapisywać się na studia pierwszego stopnia w UMK. W sumie na wszystkich rodzajach studiów przygotowano prawie 18 tysięcy miejsc.

Tradycyjnie do najbardziej popularnych należały kierunki medyczne – na studia magisterskie na kierunku lekarskim zapisało się półtora tysiąca osób, na farmację – ponad tysiąc.

Ranking popularności studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich jest podobny do ubiegłorocznego – obok wspomnianych kierunków medycznych, najpopularniejsze były studia prawnicze, na które zarejestrowało się prawie dwa tysiące chętnych. Ponad 900 osób zapisało się na zarządzanie, administrację i pedagogikę.

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce przypadało na studiach dziennikarskich – to prawie 18 osób. Zacięta rywalizacja toczyła się o indeks na filologii japońskiej i kosmetologii (po 12 osób na miejsce).

Spośród nowych kierunków największe zainteresowanie wzbudziła praca socjalna, którą chciałoby studiować 250 osób. Na kognitywistykę zarejestrowało się 160 osób, na europeistykę z filologią włoską 100, a na politykę społeczną i nauki o rodzinie po 50  chętnych.

Popularne okazały się studia na tzw. kierunkach zamawianych, na których studenci mają szansę zdobycia 1000-złotowego stypendium. Uniwersytet Mikołaja Kopernika po raz drugi wygrał ogłoszony przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego konkurs na prowadzenie tych kierunków. Na automatykę i robotykę zapisało się ponad 220 maturzystów, na fizykę 50, fizykę techniczną 60, informatykę stosowaną 275, ochronę środowiska 240.


Jeszcze do 23 lipca można rejestrować się na dwa kierunki studiów I stopnia w trybie stacjonarnym prowadzone w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym w Grudziądzu: dietetykę oraz ratownictwo medyczne.


Więcej o kierunkac studiów na studia.biolog.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z szkół